Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Down Sendromu nasıl oluşur?

45,471
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Detaylı Açıklama

Down Sendromu nasıl oluşur?

Down sendromu genetik bozukluklardan kaynaklanan bir anomali türüdür. Kromozomlarda gerçekleşen birtakım değişiklikler bu anomaliye sebep olur.
Sağlıklı bir insanın vücudunda 46 adet kromozom bulunmaktadır. Down sendromuna sahip kişilerin büyük çoğunluğunda 21. kromozom  çiftinde fazladan bir kromozom daha vardır ve toplam kromozom sayısı 47?dir. Bu yüzden bu hastalığa trizomi 21 de denir.
Kromozom sayısının fazlalığı dışında bazı genetik anormallikler de down sendromunun oluşumuna neden olabilir. Down sendromlu kişilerde kromozomlar arası alışverişler olabilmektedir. 14 ve 21 numaralı kromozomlar arasında translokasyon denilen alışverişlerle genetik materyal birbiri arasında taşınabilir. Bunun yanı sıra 46 kromozomlu normal hücreler ile 47 kromozomlu hücreler birarada bulunabilmektedir. Bu tip genetik değişiklikler down sendromuna yol açar.
Down sendromuna sahip bireylerin anne ve babası genelde genetik yönden sağlıklı olan bireylerdir. Sperm ile yumurtanın birleştiği anda ortaya çıkan zigottaki genetik değişiklikler bu hastalığa neden olur.
Down sendromunun tekrarlama riski çok düşüktür. Yani down sendromlu bir çocuğunuz varsa diğer çocuğunuzun da down sendromuna sahip olma ihtimali oldukça düşüktür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat