Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Down Sendromu hamilelik döneminde tespit edilebilir mi?

79,707
kez izlendi
Puan: 4.36 / 5
Detaylı Açıklama

Down Sendromu hamilelik döneminde tespit edilebilir mi?

21. kromozomun fazladan bir kopyasının bulunmasından kaynaklanan, Down Sendromu, en yaygın kromozom anomalisi olduğu gibi, zihinsel engellilik, kas gücü yetersizliği ve kardiyovasküler problemler başta olmak üzere birçok kronik rahatsızlığı da beraberinde getirir.

Down Sendromu ve tüm yaygın kromozom anomalileri gebelik sırasında farklı yöntemlerle tespit edilebilir. Bu amaçla kullanılan en yaygın teknik, 2'li ve 3'lü test olarak bilinen trimester tarama testleridir. Ancak bu yöntemlerin sonuçlarının güvenilirlikleri %65'e kadar düşebilmektedir. Diğer taraftan yüksek güvenilirliğe sahip invaziv yani cerrahi girişim gerektiren amniyosentez ve kronik villüs biopsisi alternatifleri de vardır. Ancak bu teknikler 1/80 oranında spontan düşükle sonuçlanabilmekte ve rahim içi enfeksiyon riski taşımaktadır.

Neyse ki, genetik bilimindeki gelişmeler bu tekniklerin olumsuzluklarını barındırmayan yeni nesil cerrahi girişim gerektirmeyen testlerin ortaya çıkmasına olanak tanımıştır. Bu testler gebeliğin 10. haftasından itibaren anneden alınan kan örneğiyle, anne ve bebeğin sağlığını riske atmadan %100'e yakın güvenilirlikte sonuç vermektedir.

Non-invaziv tarama testleri arasında yer alan NACE Test, en gelişmiş analiz teknolojisiyle çalışan, diğer testlere nazaran ciddi üstünlükleri bulunan ve bu nedenle hastalara en sık önerilen testtir. NACE Test, en çok rastlanan tüm anomalilerini tespit etmek için 13, 18 ve 21. kromozomların yanı sıra cinsiyet kromozomları olan X ve Y'yi de analiz eder ve bunu diğer testler gibi kromozom üzerinden küçük örnekler alarak değil, çalıştığı kromozomun tamamını inceleyerek yapar. Böylece, NACE Test sonuçları diğer testlerinin aksine düşük veya yüksek risk şeklinde değil EVET veya HAYIR netliğinde olur.

İkiz gebeliklerde ya da tüp bebek hamileliklerinde de kullanılabilen NACE Test, sonuç alma süresindeki gecikmeleri de önler. Zira, NACE Test sonuçları en geç 7 gün içinde sunulur. Diğer testlerde bu süre en az 2 haftadır. Dahası, NACE Test, bunların tamamını tek bir tüp kan ile yapar. Diğer yöntemlerde iki tüp kana ihtiyaç duyulurken, NACE Test'te ikinci bir kan alımı gerektiren durum sayısı 1.000'de 1'den azdır.
 
Yapılan klinik araştırmalar da, NACE Test'in kullandığı tekniğin kromozom anomalilerinin tespitinde ilk başvurulacak tarama yöntemi olarak değerlendirilmeyi hak ettiğini belirtmiştir. Bu nedenlerle, Down Sendromu ya da başka kromozom anomalileri şüphesi ya da riski olan hastalara NACE Test özellikle önerilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat