Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dövmenin cilde zararı nedir?

66,613
kez izlendi
Puan: 4.44 / 5
Detaylı Açıklama

Dövmenin cilde zararı nedir?

Dövme çok uzun zamandan beri hatta ilk çağlardan beri yapılan bir yöntem. Gerek geleneksel amaçlarla, gerek süsleme çeşitleriyle yapılmakta.

Aslında iki şekilde yapılan dövme var. Bunların birincisi tamamen deri üzerinde, derine inmeden, deriye zarar vermeden. Epidermis dediğimiz derinin en üst tabakasında kalan tamamen yüzeysel bir boyama şeklinde dövmedir. Diğeri de profesyonel dövme dediğimiz, derinin alt tabakalarına kadar inen, orta ve alt tabakalarına kadar inen, deriyi ciddi travmatize eden, boyayan, derinin tüm tabakalarını boyayan invaziv bir girişim aslında.

Boyanın ciltte yaratmış olduğu alerjik reaksiyonlar, kontakt dermatitler, cilt hassasiyeti gibi durumlar söz konusu olabilir.

Diğer profesyonel dövmelerde, yani derinin hemen hemen tüm tabakalarını tutan, çeşitli özellikle farklı renklerin çok sayıda kullanıldığı profesyonel dövmelerde, hem biraz önce saymış olduğumuz alerjik reaksiyonlar, kontakt dermatitler, cilt hassasiyeti, kızarıklık, leke bırakmak gibi yan etkileri çok fazla, hem de ciddi yan etkileri, enfeksiyon riski çok fazla.

Profesyonel dövmede cilde çok sayıda hızlı hızlı iğne, yani enjeksiyonlar batmış oluyor, iğne uçları batmış oluyor. Bu hemen hemen her türlü enfeksiyonu yapabilir. Bunların en basiti yumuşak doku enfeksiyonları dediğimiz, cilt enfeksiyonları yapabilir. Onun dışında maalesef ki Hepatit C, Hepatit B, HIV gibi çok ciddi son derece tehlikeli reaksiyonlara bile sebep olabilecek yöntemler bunlar. O yüzden hani mümkün olduğunca bu tür invaziv girişimleri yapmamayı öneriyorum.


Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat