Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dövme yaptırdıktan sonra bakım için neler yapılır?

100,958
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Dövme yaptırdıktan sonra bakım için neler yapılır?

Tabi ki deniz ve havuza girilmemesi lazım. Onun haricinde ilk bir ay direk güneş ışığına maruz kalmaması lazım. Dövme iyileştikten sonra da direkt güneş ışığına çıkarken, dövmeye yüksek faktörlü güneş kremi sürülmesi önemli, çünkü güneş dövmeyi solduran bir etmen. Yani bu iyileştikten sonra da olur. Seneler içerisinde devamlı buna dikkat etmek lazım. Yaptıran kişi buna ne kadar özen gösterirse, dövmenin renkleri o kadar canlı kalır.

Merhem, günde ortalama 3-4 kez kadar sürülmeli. Bu merhem de tabi ki dövme sanatçısının kendi tavsiyesine göre değişir. Onun haricinde yıkamakta herhangi bir şey yok.

Dövme temiz bir suyla ve uygun bir sabunla yıkanabilir, hattà yıkanması faydalıdır. Çünkü daha az kabuk tutar yıkandığı zaman. Yıkanma sayesinde renk olarak daha iyi bir sonuç elde edilebilir. Tabii bu da dövme sanatçısına göre değişiyor. Herkes yıkamayı tavsiye etmiyor. Kimisi su değdirmeyin diyor, kimisi yıkayın diyor. Su değdirilmesi, yani yıkanması bence çok daha faydalı bakım esnasında.

Dövme yapıldıktan birkaç gün sonra kabuk tutuyor. Bu kabuk oranı dövme sanatçısının eliyle alâkalı bir şeydir esasında. Eğer dövme sanatçısı çok derine girerse, ya da oradaki deriyi çok parçalamışsa kabuk oranı çoğalır. Çünkü bunda da birçok etmen var, yapılan iğne çok önemli.

Dövme iğnesi iyi yapılmamışsa, boyayı deriye zerk ederken zorlanır. İğnenin ucu köreldiyse deriyi parçalar ya da işte boyayı derinin altına veremezse, bu sefer dövme sanatçısı daha çok orayı oyarsa, bu sefer orada bir yara oluşur, yani derin bir yara oluşur. Bu da çok fazla kabuklanmasına sebep olur ve dövmenin renginin solmasına, ya da yapılan çizgilerdeki dağılmalara sebep olur.

Kabuklanma esnasında kabukların kesinlikle yolunmaması lazım. Çünkü kabuklar kaldırılırsa boya da kabuklarla beraber kalkacağı için, bir kısmı eksiklere, boşluklara ve silinmelere yol açabilir. Kesinlikle kaşınmaması lazım. Yıkanırken ılık suyla yıkamak lazım. Merhemi düzgün bir şekilde kullanılırsa, yaklaşık bu da 2 hafta kadar, herhangi bir problem olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat