Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doppler ultrason ile bebekte nelere bakılır?

156,469
kez izlendi
Puan: 4.61 / 5
Detaylı Açıklama

Doppler ultrason ile bebekte nelere bakılır?

Doppler Etkisi, pratik olarak ses üreten bir kaynağın (örneğin: jet uçağı) bize doğru yaklaştığında ses tonunun incelmesi, bizden uzaklaştığında kalınlaşması şeklinde  açıklanabilir. Ultrasonografi kulağımızın duyamadığı ses dalgalarıyla çalıştığından Doppler etkisi kullanılabilir duruma gelmiştir. Doppler etkisi insan vücudunda, hareket eden kalp kasları, damarlarda akan kan gibi yapılar tarafından oluşturulmaktadır. 

Doppler ultrason ile hamileliğin ilk aylarından itibaren bebekte olabilecek mongolizm rahatsızlığı tespit edilebilmektedir. İlerleyen gebelik haftalarında doppler ultrason ile ilerleyen dönemlerde hamilelik zehirlenmesi olup olmayacağına dair bilgiler edinilebilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde bebekte büyüme problemi varsa doppler ultrason ile bakıp kan akımını ölçerek bebeğin doğup doğmayacağının kararını alabilirsiniz.

Doppler ultrasonun en önemli amacı, plasentadan bebeğe giden kan akımına bakarak bebeğin gelişimi hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Eğer geçen akım kötüye gidiyorsa bebek anne karnından alınmalı ve dış ortamda büyütülmeye çalışılmalıdır.

Doppler ultrasonografi, rahim içindeki bebeğin büyümesinin kısıtlandığı durumları, bebeğin beslenebilmesine ait sorunları ve kan uyuşmazlığının derecesini saptamak, rahim içindeki bebeğe kan nakli yapabilmek, gebelik zehirlenmesi ve gelişme geriliklerinin öngörüsünde bulunmak için kullanılan çok değerli bir yöntemdir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat