Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dondurulmuş embriyo tedavisi gebelik şansını azaltır mı?

12,647
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dondurulmuş embriyo tedavisi gebelik şansını azaltır mı?

Halk arasında dondurulmuş embriyo tedavisinin gebelik şansını azalttığına dair bir inanış vardır ancak bu doğru değildir. Bugün itibari ile tedavi trendleri de yavaş yavaş değişmeye başlamış durumda. Neredeyse taze embriyo transferi hiç yapılmamaktadır. Bütün embriyolar rahmin içine 1 ay sonra veya rahmin uygun olduğu diğer zamanda yerleştirilmeye başladı.

Gebelik şansı, diğer yöntemlerin aksine dondurulmuş embriyo ile yapılan tüp bebek tedavisinde daha yüksektir. Zannedildğinin aksine çok daha doğal bir yöntemdir. Çünkü anne adayına iğne tedavisi yapıldığında ve bir sürü yumurta toplandığında her bir yumurtanın salgıladığı hormona bağlı olarak, vücutta estradiol seviyesi çok üst düzeylere çıkar. Normalde kadınların ayda 1 yumurta yumurtladığını düşünecek olursak, tedavi sırasında 10 yumurta alınan bir kadında, en az 10 kat yüksek estradiol seviyesi oluyor. Yumurtalar toplandıktan sonra ise estradiol seviyesi bir anda çok aşağı seviyelere düşüyor. Oysaki estradiol seviyesinin birden yükselip düşmesi rahmin bebeği tutma gücünü olumsuz yönde etkileyebilir. Dolayısıyla dondurulmuş embriyo tedavisinde yumurta büyütme gibi bir işlem olmadığından, çok daha doğal ortamda, çok daha istenilen bir zamanda, hormon testlerini ölçerek, istenilen rahim kalınlığına ulaşıldığında embriyo transferi yapılabilir. Böylece rahim ve bebeği kabul etme açısından çok daha uygun ortam sağlanmış olur.

Bilimsel araştırmalara göre dondurulmuş embriyo transferi ile yapılan tüp bebek tedavisi doğala daha yakın yöntemlerden biridir ve taze embriyo ile yapılan tedaviye göre başarı oranı eşit veya daha yüksektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat