Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

350,908
kez izlendi
Puan: 4.35 / 5
Detaylı Açıklama

Domuz gribinin belirtileri nelerdir?

Domuz gribi ile mevsimsel gribin seyri oldukça benzer. H1N1 gribi olarak adlandırılan virüs ile domuz gribi hastalığının en yoğun görülen belirtileri yüksek ateş ve boğaz ağrısıdır.

Yaygın kas ağrıları, burun akıntısı ve öksürük de domuz gribi belirtileri arasında yer alıyor. Hiçbir yakınma yokken birden beliren ateşle birlikte öksürük ve ağrılar domuz gribi şüphesini artırır.

Grip ile nezleyi ayırt etmek oldukça önemlidir. Nezlede burun ve göz akıntısı görülürken, gripte kas ağrıları ve yüksek ateş vardır.

Domuz gribi mevsimsel gripten daha hafif olarak seyredebilir. Domuz gribinin kesin ölüme yol açacağı düşünülmemelidir. Domuz gribinde ölüm oranı oldukça düşüktür. Bazı kişilerde domuz gribi ağır seyredebilir, diğer hastalıklarla birleşerek ağırlaşabilir.

Gençlere ve çocuklara dikkat

Bazı domuz gribi vakalarında ishalle birlikte kusma da görülür. Domuz gribi en üretken yaş grubu olan gençlerde daha çok etki gösterir. Domuz gribi belirtileri görüldüğü anda doktora başvurmak gerekir. Çocuklarda ağırlaşan vakalarda mutlaka hastaneye başvurulmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat