Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

103,127
kez izlendi
Puan: 4.40 / 5
Detaylı Açıklama

Domuz gribi nasıl tedavi edilir?

Domuz gribi tedavisinde hastalığın ilk 48 saatinde kullanılan, virüse yönelik bir ilaçtan yararlanılır. Bu ilaçlardan iki tanesi ülkemizde mevcuttur. Bilimsel adları oseltamivir ve zanamivir'dir. 

Domuz gribi tedavisinde kullanılan ilaçların hastalığın belirtileri çıktıktan sonra ilk 48 ve en geç 72 saat içerisinde verilmesi gerekmektedir. Geç kalınmış domuz gribi vakalarında bu ilaçlar ne yazık ki faydalı olamamaktadır. İlacın faydalı olabilmesi için doktorun domuz gribini erken safhada teşhis etmesi ve hemen ilaç tedavisine başlaması gerekir. Ancak her hastayım diyen kişiye de ilaç başlatılması önerilmez. Sadece belli risk gruplarında yer alan kişilerde, kronik hastalığı olan insanlarda, yaşlılarda ve küçük yaş gruplarında ilacın erken dönemde başlatılması tavsiye edilir. 

Domuz gribi ilerlediğinde ikincil enfeksiyonların gelişmesi durumunda antibiyotiklerin eklenmesi gerekir. Unutmayalım ki birçok ölüm ikincil enfeksiyonlar nedeniyle gerçekleşmektedir. Bu nedenle ikincil enfeksiyonların tedavi edilmesi de çok önemlidir.

Domuz gribi hastalığının semptomlarını hafifletmek için birtakım rahatlatıcı ilaçlardan, parasetamol, ateş düşürücü, ağrı kesici gibi ilaçlardan yararlanılabilir. Ancak domuz gribi hastalığı sırasında aspirin kullanılması önerilmez. 

Domuz gribinin tedavisinde dikkat edilecekler

Domuz gribi olarak bilinen H1N1 gribi tedavisinde mevsimsel grip tedavileri uygulanır. Tüm griplerde olduğu gibi domuz gribinde de tedavi esaslarından biri istirahat etmektir. Domuz gribi olan hastalar hastalığın başkalarına bulaşmasını önlemek için toplum içine çıkmamalı.

Virüsün genetik değişikliğe uğraması

Grip virüsünün en önemli özelliği sıkça genetik değişikliğe uğrayabilmesidir. Virüs genetik değişiklikler sonucunda daha çabuk hastalandırma özelliğine sahip olabilir. Salgın haline gelen bir grip virüsü zamanla daha öldürücü hale gelir ve bu virüs sonucu oluşan hastalık zamanla "pnömoni" denilen zatürre tablosuna dönüşebilir.

Şeker ya da kalp ve akciğer hastalığı olan kişilerde domuz gribi daha etkili ve ölümcül olabilir. Bu anlamda ikincil bir enfeksiyon riski taşıyan kişilerin, kronik rahatsızlığı olanların ve gribi daha ağır geçiren hastaların hastane ortamında tedavi edilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat