Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domatesi nasıl tüketebiliriz?

437
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Domatesi nasıl tüketebiliriz?

Domates daha çok yaz aylarında çıkan bir besindir. Kış aylarında seralarda üretilen domatesler besin açısından biraz daha zayıftır. Bunun için yaz aylarında düzenli olarak tüketilmesini öneriyoruz. Bunun yanında organik olması sağlık açısından çok önemlidir. 


Domatesin aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Domates yemeklerde haşlanarak ve kızartarak da tüketilmektedir ama özellikle sabah kahvaltılarında çiğ olarak tüketilmesinde fayda vardır. Çiğ meyve sebzelerin sağlığımız üzerindeki önemi, ilk kez 80'li yıllarda tıp gündemine oturdu. 

Yapılan son araştırmalarda ortaya çıkan bir gerçek şu ki, meyve ve sebzelerdeki bazı besinsel değerlerin etkisi, ısınma sonucunda artıyor. Örneğin domates, güçlü bir antioksidan olan ve kanser hücrelerini öldüren "likopen" adlı bir madde içeriyor. Yüksek ısıya dayanıklı olan bu maddenin, ısı derecesi arttıkça gücü ve etkisi 3-4 kat artıyor. Uzmanların araştırmalarına göre, yüksek ısıda uzun süre pişirilen domates salçası ve ketçap kanseri önlüyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat