Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Domates tüketirken nelere dikkat edelim?

620
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Domates tüketirken nelere dikkat edelim?

Domates kesildiğinde içi fazlaca boşsa, meyvenin ucunda sivri çıkıntılar varsa ve yuvarlak yapısından farklı bir şekle sahipse, hormonlu olduğundan şüphelenebilirsiniz. Ayrıca hormonlu domatesler de dik kesildiğinde ortasında beyaz ve sert bir tabaka görülür. Domatesin kabuğunu soyup sirkeli suyla yıkamalıyız. 

İnce kabuklu, arada yeşil - kahve izler olan domatesler dalın domatesi sıkıştırdığının ya da bir yere değdiğinin, dolayısıyla doğallığının göstergesi. Domates patlayıp çevresindekileri bozmasın diye ilk olarak kabuklarını kalınlaştırıyorlar. Dolayısıyla ince kabuk çok iyi bir gösterge. Dalından ayrıldığı bölümü incelediğinizde beş yıldız şeklinde olup olmadığına bakın.

Kesip içine baktığınızda dala bağlantı yerinin domatesin sapından içeri doğru ince bir kılcal şeklinde uzanması gerekli. Genelde iyi olmayan tohumlardan elde edilen domateslerde bu bölüm odunsu, kalın bir yapıya sahip oluyor.

Çevirip sıktığınızda çekirdekleri domatese ne kadar bağlı sorusu da önemlidir. Kestiğiniz parçada sulu, çekirdekli bölümü arasında boşlukların olmaması ve ters çevirip sıktığınızda kolay kolay dökülmemesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat