Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumu izleyen 1 hafta içinde bebek nasıl gelişir?

98,677
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumu izleyen 1 hafta içinde bebek nasıl gelişir?

Bebekler genellikle 2,5 kilo ile 3 kilo 300 gram arasında doğarlar. Bu bebekler her şey yolunda giderse sadece anne sütüyle beslenirler. İlk dönemde vücutlarındaki su miktarının fazlalılığından dolayı sıvı kaybederler. İlk 1 hafta, 10 gün içerisinde %10'luk kilo kaybedip, 10. gün civarında normal kilosuna ulaşırlar. Bu dönemde bebeklerin sadece anne sütüyle beslenmesi istenir. Bu dönemdeki bebeklerde sararma gibi sağlıkla ilgili sorunlar olabilir. İlk 1 haftalık dönemde bebeklerin göbekleri vardır ve bu dönemde göbekleri düşmeye başlar. Bu dönemde bebekler her gün yıkanabilirler. Bu dönemden sonra artık gaz şikâyetleri başlayabilir.

Bebekler ilk 1 haftada yaklaşık 15-20 saatlik bir uyku dönemi geçirirler. Her türlü sese, gürültüye karşı irkilerek cevap verirler. Korku ve yakalama refleksleri çok kuvvetlidir.

Ailelerin alarmda olması gereken durumlar

Bu dönemde bebekler sürekli ağlıyorsa ailelerin alert (uyanık) olması lazım. Bebek sürekli uyuyor ya da uykuya eğilimli ise acaba kan şekeri düşük mü diye düşünmek gerekir. Bebeğin sürekli tedirgin ve gergin bir hâli varsa acaba merkezi sinir sistemi ya da doğumla ilgili bir sıkıntı mı var diye düşünüp değerlendirilmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat