Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumsal akciğer hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

831
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumsal akciğer hastalıklarının tedavisi nasıl yapılır?

Doğumsal akciğer hastalıklarının tedavisi eğer anne karnındayken tanı kondu ise ve hastanın hayati tehlikesi söz konusu ise tedavi öncelikle anne karnındayken planlanır. Var olan hastalık konjenital kıstik adenomatoid malformasyon adı verilen büyük çaplı kistler ise ve hastanın hayati tehlikesi söz konusu ise anne karnındayken bir tüp ile kist içindeki sıvı boşaltılır ve ilk müdahalesi gerçekleştirilir. 

Eğer daha küçük çaplı, sayıca fazla kistler ise ve gene hayati tehlikesi söz konusu ise açık cerrahi yöntem anne karnında iken uygulanır. Eğer hayati tehlikesi söz konusu değil, çocuk doğurtulabiliyor ise doğum gerçekleştirilir. Ancak bu doğumun mutlaka bir üçüncü basamak sağlık merkezinde olması gerekmektedir. Bebek yeni doğan ünitesine alınır ve orada kesin tanısı konulduktan sonra açık cerrahi yöntem ile kitle çıkarılır. 

Özetleyecek olursak, doğumsal akciğer hastalarına müdahale anne karnında da doğum sonrasında da yapılabilir. Burada önemli olan bebeğin hayati tehlikesinin olup olmadığı, anne ve bebeğe minimum zararı vermektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat