Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğumsal akciğer hastalıkları nelerdir?

13,933
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğumsal akciğer hastalıkları nelerdir?

Akciğer hastalıkları doğumsal olduğu zaman akciğerin gelişim süresinde gelişimi engelleyecek herhangi bir tabloda meydana gelir. Bunların belli başlıları,
- Akciğerde sıvı toplanması 
- Akciğerin bir kısmının gelişiminin durması
- Akciğerde kistik oluşumlardır. 

Akciğerin kistik hastalıkları tabiatına göre karar verilecek olan durumlardır. Eğer kistler büyük kistler ise anne karnında iken müdahale edilme ihtiyacı var ise prenatal dönemde yani anne karnında iken viranaj adı verilen cerrahi işlem uygulanır. Çocuk doğmadan önce gebelik süresince ultrason eşliğinde akciğere bir tüp takılarak kistteki sıvı boşaltılır.

Eğer kistlerin çapı küçük ve miktarı fazla ise bu kistleri tek tek boşaltmak mümkün olmayabilir. Bu durumda anne karnında iken açık cerrahi yöntem akla gelir. Yalnız bunun için de belli kıstaslar gerekmektedir. Kistlerin çocuğun hayatını tehlikeye sokacak miktarda olması gerekir. Çocuğun hayati tehlikesi yok ise doğum süresince beklenir ve doğduktan sonra takibe başlanır. Doğum sonrası süreçte uygun bir zaman aralığında ameliyatı yapılır. 

Bunun dışında korjenital diyafram adı verilen karın boşluğu ile göğüs boşluğunu birbirinden ayıran diyafram zarının olmaması durumu da akciğer bölgesini etkileyen hastalıklardan biridir. Karın içi organlar göğüs boşluğuna yerleşecek ve akciğerin girişimini engelleyecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat