Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum yapan kadın tekrar adet görmeye ne zaman başlar?

312,044
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum yapan kadın tekrar adet görmeye ne zaman başlar?

Doğum yaptıktan sonra, doğum şeklinden bağımsız bir şekilde, ister normal doğum ister sezaryenle doğum olsun emzirme dönemi boyunca genellikle âdet kanaması görülmez. Ama emzirme döneminin uzun sürmesi durumunda tıbbi olarak altı aydan daha fazla devam ediyorsa o zaman belki emzirme devam etmesine rağmen âdet kanaması söz konusu olabilir.

Doğumdan sonra ilk âdet kanaması

Herhangi bir nedenle emzirme söz konusu olmamışsa, ortalama olarak 3. ayın sonunda, emzirme sürekli devam ettiriliyorsa o zaman 3-12 ay arasında herhangi bir zamanda âdet kanaması görülebilir. Emzirme günlük hayatın yani bebeğin beslenmesinin ana öğesi değilse, bebeğin beslenmesinde ek gıdalardan veya mamadan faydalanılıyorsa o zaman emzirmenin âdet kanamasını baskılayıcı özelliği azalacağı için biraz daha erken olabilecektir. 

Âdet kanamalarıyla doğum sonrası kanamalarının karıştırılması 

Anneler doğum sonrası kanamalarını da bazen âdet kanaması gibi görmektedirler. Ama bu âdet kanaması değildir. Âdet kanamasının oluşabilmesi için öncelikle prolaktin adını verdiğimiz emzirme döneminde salgılanan süt hormonunun kanda azalması lazım. O yüzden de emzirme dönemi devam ettiği sürece prolaktin hormonunun etkisiyle yumurtlama ve âdet kanaması baskılanacaktır. Ne zaman ki emzirme dönemi artık bitmişse veya emzirme seansları azalmışsa o zaman prolaktin hormonu seviyesi de azalacağı için yeni bir âdet kanaması, doğumdan sonraki ilk âdet kanaması için vücutta, rahimde gerekli hazırlıklar başlayacaktır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat