Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası kadınların hangi ilaçları kullanması sakıncalı olabilir?

44,471
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası kadınların hangi ilaçları kullanması sakıncalı olabilir?

Doğum sonrası emzirme döneminde anneler süt yoluyla bebeğe geçer düşüncesiyle ilaç kullanırken çok tutucu oluyor. Doğum sonrası emzirme döneminde kullanılan ilaçların bir kısmı bebeğe geçebilir. Ancak anneden emzirme yoluyla bebeğe geçen ilaçların birçoğu bebeğe zarar vermez. O yüzden biz emzirmenin başka bir çocuk doktoru tarafından verilen ilaç neticesinde yasakladığını gördüğümüz zaman üzülürüz. Çünkü sadece bir elin parmaklarını geçmeyecek sayıda ilaç emzirmeye ara verilmesini gerektirir. Bu ilaçlara ağrı kesiciler ve antibiyotikler de dahildir. 

Örneğin; Bir anneye göğsünde bir enfeksiyon olduğu için penisilin türü bir antibiyotik önerilmiştir. Ama bebeğime geçer endişesiyle kullanmamıştır. Durum şöyledir; bebeğe geçer. Ama %1? in altında geçer. Bebeklerde veya  prematüre bir yeni doğan olabilir, enfeksiyonlar söz konusu olduğunda zaten o ilacın kendisini çocuk doktorları direkt olarak bebeğe veriyor. Demek ki aslında ilaç kullanırken çok da fazla üzülmemek lazım. Çünkü tıbbi bir durum söz konusu olduğu zaman bunun tedavi edilmesi gerekiyor.

Ağrı kesiciler, parasetamol grubu ağrı kesiciler, rahat bir şekilde kullanılabilirken, bazı ağrı kesiciler de daha şiddetli ağrılarda doktor tarafından verilebilir.

Annenin kullanmak zorunda olduğu ilaçlar ve emzirme süreci

Mide ilaçları, idrar yolu enfeksiyonuna bağlı kullanılan ilaçlar veya annenin kendi durumuna bağlı olarak kullandığı hipertansiyon veya epilepsi gibi hastalıklara bağlı ilaçlar, anneden süte geçseler dahi bebekte ciddi bir sorun yaratma olasılıkları çok azdır. O yüzden emzirme döneminde bir ilaç kullanılacaksa ve bu ilaç emzirmeyi yasaklayacak şekilde bir öneriyle verilmişse o zaman anne kendi doktoruna danışmalı, doktorun onayını alarak emzirmeye devam etmelidir. Çünkü çok az ilaç emzirmeyi durdurmayı gerektirir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat