Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası kadınlar nasıl bir günlük bakım uygulamalı?

160,324
kez izlendi
Puan: 4.60 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası kadınlar nasıl bir günlük bakım uygulamalı?

Normal doğum yapmış olanlarda odak noktası, dikişli doğum söz konusu ise epizyotomi bölgesidir. 

Sezaryenle doğum yapılmışsa odak noktası karında dikiş atılmış olan, bebeğin çıktığı bölgedir. Onun dışında ister normal doğum ister sezaryenle doğum olsun ikinci bir odak noktası da göğüslerdir. Çünkü emzirme dönemi hızlı bir şekilde başlamıştır ve devam etmektedir. Bebek ve anne tarafından bu olaya adapte olunana kadar göğüste bazen çatlama, acıma, bazen dolgunluk, kızarıklık gibi sorunlar olabilir. 

Doğum sonrası göğüslerde meydana gelen sorunlar için genellikle bebek odası tarafından verilen, önerilen bakıcı kremleri dikkatli bir şekilde uygulamak gerekir. Göğüslerde ortaya çıkan sorunlar için  bakıcı krem önerilmemişse sadece annenin kendi sütüyle meme uçlarını herhangi bir şekilde bakım yapması gerekmektedir.

Emziren annelerde meme bakımı

Emzirme döneminde bebeğin sütü dikkatli bir şekilde alması ve göğüslerin dolu kalmaması çok önemlidir. Göğüslerin dolu kalmaması için annelerin çoğu yanlarında süt pompası bulundururlar ve pompa yardımıyla fazla kalan sütü çekerler. Bu da bakımın bir parçasıdır. Ama genel olarak söylemek gerekirse bebek çok iyi bir şekilde emiyorsa meme bakımında ciddi bir sorun oluşmaz.

Normal doğum sonrası günlük bakım

Normal doğum sonrasında dikişlerde sorun oluşmaması için; tabi ki cinsel ilişki söz konusu bile olamaz ilk hafta içerisinde, o bölgenin tuvalete çıktıktan sonraki bakımı önemlidir. Bu yüzden doktor tarafından önerilen antiseptik solüsyonların o bölgeye tatbik edilmesi gerekir. Genelde dikişlerin bakımı 1 hafta sonrasında artık çok ciddi bir sorun çıkarmayacağı için bırakılabilir. 1 haftada artık dikişler kurumuş olur ve kendi kendine iyileşme devam eder. 

Sezaryen sonrası günlük bakım 

Sezaryen izlerinin bakımı için zaten taburcu olmadan önce doktor tarafından kontrol edildiği için ekstra bir bakım için genelde bir şey önerilmez. Bazı doktorlar bakıcı krem önerebilirler; o da uygundur. 

Doğum sonrası banyo konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Banyo yapmak normal doğumlarda ilk günlerden itibaren serbesttir, herhangi bir sorun çıkarmaz. Sezaryende ise eğer su geçirmez flaster var ise o zaman ertesi günü yani 12-24 saat sonrası banyo yapılabilir. Eğer su geçirmez flaster yok ise 3.gün sonrasında flasteri çıkarıp banyo yapmalarında sakınca yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat