Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası hüznü nedir?

23,610
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası hüznü nedir?

Doğumu izleyen 1 hafta, 10 günlük süre içerisinde anne, kendi kendine ve sosyal destekle daha kolay düzelen bir hüzünlülük hali yaşıyor. Bu hüzünlülük durumu ciddi bir depresyon hastalığı değil, evrimsel adaptif bir olaydır.

Yeni doğan bebeğe alışmak için annenin süreye ihtiyacı vardır. Doğum sonrası hüzün 9 ay içinde yaşamış varlıktan ayrı düşmek ve annelik rolüne alışmak için gerekli bir geçici adaptasyon dönemidir.

Sorun haline getirmeyin

Bu hüzne biz patolojik gözle değil olumlu gözle bakıyoruz. Ancak bu süre uzarsa, şiddetlenirse ve depresyona dönüşürse o zaman mutlaka tedavi edilmesi lazım. Ama bu kendi başına çok sık gözüken ve hastalıkla asla addetmediğimiz bir durum.

Doğum sonrası hüznün en tipik belirtisi kolay ağlamadır. Hassasiyet, aşırı alınganlık da diğer belirtilerdir. Âdet öncesi dönemde kadınların yaklaşık %60'ında görülen belirtilere çok benzer şeylerdir bunlar. Kolay öfkelenme, çocuğa karşı ne yapacağını bilemeyip aşırı telaşlanma yine sık görülen davranışlardır.

Kendiliğinden geçer

Bu belirtiler çok aşırı ve şiddetli boyutta değildir. Kadın eşine karşı öfkeli olabilir. Bu süreç, yeni anneye daha çok özen gösterilerek, bebeğin anneyle bağ kurması, meme emmesi ve sarılıp ağlamasıyla kendiliğinden söner.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat