Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sonrası cinsel yaşam ne zaman başlar?

293,120
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sonrası cinsel yaşam ne zaman başlar?

Doğum sonrası cinsel yaşam çoğu zaman lohusalık döneminin bitiminde başlar. Doğum sonrasının ilk günlerinden itibaren sayacak olursak, 40-42 günlük dönem sonrasında doktor muayeneye çağırır ve bu muayene esnasında genital organlarda herhangi bir sorun var mı yok mu diye kontrol eder. Bir ultrasonografi değerlendirmesi yapar ve buna göre de cinsel yaşama tekrar izin verir. Doğum sonrası cinsel yaşama başlama ile ilgili kontrol hem normal doğumda hem sezaryende bu şekilde yapılır. 

Doğum sonrası ilk cinsel ilişki zamanı

Normal doğumda özellikle dikişlerin, dikişli doğum olmuşsa epizyotomi dediğimiz dikişli doğum olduysa dikişlerin iyileşmiş olması son derece önemlidir. Doğum sonrası cinsel yaşamın başlaması ile ilgili belli bir kural olmamakla beraber bazen babaların özellikle lohusa anneyi çok cinsel ilişki konusunda sıkıştırmalarına rastlıyoruz. Lohusalık dönemi bitiminin 6 hafta sonrası kuralına uymadan birkaç hafta geçtikten sonra özellikle ilişkide bulunmak istediklerini duyuyoruz. 

Normal doğumdan sonra cinsel yaşam

Normal doğumdan sonraki ilk 6 hafta içerisinde cinsel ilişkiye girilmesi normal doğum yapmış kadınlarda ciddi sorunların ortaya çıkmasına yol açabiliyor; özellikle dikişli doğum olmuşşa. Çünkü dikişli doğumun iyileşme süreci her ne kadar dış görünüm iyileşmiş gibi görünse de 6 haftayı bulacaktır. O yüzden özet olarak söylemek gerekirse, doğum sonrası ilk cinsel ilişki doktor kontrolünün yapılmasını takiben ve genelde altı haftanın sonunda başlamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat