Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sancısının etkisi nasıl azaltılır?

66,782
kez izlendi
Puan: 4.50 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sancısının etkisi nasıl azaltılır?

Doğum ağrılarının şiddetli hissedilmesinde en önemli faktörlerden biri psikolojik faktörlerdir. Burada önemli olan anne adayını doğumun yaşamı boyunca karşılaşabileceği en güzel mucize olduğuna inandırmaktır. Annenin psikolojik olarak rahatlaması doğumu fiziksel açıdan da rahat geçirmesini sağlar.

Doğum esnasında doğumhanede eğer tıbbi bir engel yoksa gebe mümkün olduğunca rahat bir şekilde kalmalı, serum gibi birtakım sıvılar gerekli değilse verilmemeli ve anne adayının hareket kolaylığı sağlanmalıdır. Özellikle anne kendini rahat hissediyorsa yürümesine, kalkmasına izin verilmelidir. Bunlar doğumu kolaylaştırıcı ve psikolojik olarak anne adayında rahatlatıcı bir durum olacaktır.

Epidural (ağrısız) doğum 

Sancılı dönemde bu ağrıyı hafifletmenin tıbbi yolları da bulunmaktadır. En önemli ve en tavsiye edilen yöntem ağrısız doğum olarak da geçen epidural anestezi ve spinal anesteziyle bölgesel olarak uyuşturmadır. Bu durumda anne adayı rahim kasılmalarını minimum düzeyde hissetmekte ve konforlu bir doğum yaşamaktadır. 

Anne adayı çeşitli çekincelerinden dolayı epidural anestezi istemiyorsa veya annenin durumu epidural anesteziye uygun değilse ağrıyı azaltacak diğer seçenekler değerlendirilmelidir.

Bu seçenekler kas içerisinden veya annenin serumundan verilebilecek doğumu durdurmayan ağrı kesiciler olabildiği gibi tam bebeğin çıkma esnasında rahim ağzı kenarına yapılacak lokal anesteziler de olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat