Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sancısı ne kadar şiddetlidir?

132,555
kez izlendi
Puan: 4.77 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sancısı ne kadar şiddetlidir?

Doğum sürecinin ortalama 7-8 saati geçmeyen kısmında şiddetli kasılmalara bağlı olarak ağrı hissedilir. Bu ağrı kişinin ağrı eşiğiyle ilgili olup, bu sancılardan çok fazla korkulmaması gerekir.

Doğumun hafif ve kısa sürdüğü durumlar da olabiliyor. Hastaneye kontrole gittiğinde rahim ağzı açıldığı fark edilip doğumhaneye giden anne adaylarının yarım saat sonra bebeğini kucağına aldığı doğumlar olmuştur.

Doğum sancıları bu kadar hafif yaşanabildiği gibi açıklığın henüz 2-3 cm olduğu dönemde şiddetli ağrıları olan anne adaylarına da rastlanılmaktadır. Burada önemli olan kişisel faktörler ve gebenin ağrı eşiğidir.

Çok önemli olan bir konu da normal doğum hakkında hamilelerin yeterli bilgi düzeyinde olmamasıdır. Anne adayları yeteri kadar bilinçli olmadığında normal doğumdan korkup sezaryene yönelebiliyorlar. 

Hamileleri bilinçlendirmek adına doğum öncesi ağrıların, doğum sancılarının tolere edilemeyecek ağrılar olmadığı ve dayanılmaz şekilde olsa da bunun çeşitli yöntemlerle azaltabileceği hakkında onları bilgilendirmek gerekir. 

Anne adayının doğumdan önceki psikolojik durumu çok önemlidir. Gebelik sürecinde doğumla ilgili videolar izleyen, doğumdan aşırı korkan ve stres yapıp kendini bir türlü rahat bırakamayan anne adayları çok daha şiddetli ağrılar görmekte ve bu nedenle doğum çok zor geçmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat