Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sancısı nasıl olur?

318,315
kez izlendi
Puan: 4.88 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sancısı nasıl olur?

Zamanı tamamlanmış bir gebelik sürecinde beyinde hipofiz bezinden salgılanan oksitosin hormonu sayesinde öncelikle rahim kasılmaları olur ardından da rahim ağzı açılarak doğum başlar.

Tıbbi olarak bu kasılmaların ne zaman başlayacağı yönünde bilinen kesin bir bilgi yoktur. Bebeğin büyümesiyle birlikte ön tarafa gelen kısmın (bu %96 oranında bebeğin başıdır) rahim ağzını zorlayıp baskı yapması doğumu tetikleyici bir unsur sayılır. 

Rahim kasılmaları gebeliğin son ayında düzensiz aralıklarla gelmeye başlar. Buna, sancının türü hakkında çalışmalarından dolayı Braxton Hicks kasılmaları veya yalancı doğum kasılmaları adı verilir. Bu kasılmalar sadece rahim ağzını doğuma hazırlayan kasılmalardır. Bunlar kısa sürerek bir süre sonra kendiliğinden geçer.

Asıl doğum eylemi başladığında kasılmalar gittikçe daha düzenli bir hal alır ve giderek 10 dakika, 5 dakika ve 3 dakikada bir gibi bir sıklığa ulaşır. Aynı zamanda bu sancıya âdet sancısında olduğu gibi belden gelip kasıklara doğru inen ağrı eşlik eder. Anne adayları rahim kasılmalarını bebeğin bir yerde toplandığı, karnının taş gibi olduğu şeklinde betimler.

Rahim ağzının açılmasına elverişli, yeterli düzeyde kasılmalar başladığında hastaneye gidilmesi gerekir. Düzenli rahim kasılmalarının başladığı süreç özellikle ilk gebelikte ortalama 1-2 cm rahim ağzı açıklığı oluştuktan sonra olmaktadır. Bu süreç çok uzun sürebilir. Rahim ağzı 1-2 cm açıklığa ulaştıktan sonra ve düzenli rahim kasılmaları geldikten sonra doğum süreci 7-8 saati geçmemektedir.

Halk arasında söylenen "doğumum 20 saat sürdü" durumunun aslında sadece 7-8 saati asıl doğum eylemidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat