Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sancısı gelmezse ne yapmak gerekir?

112,987
kez izlendi
Puan: 4.48 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sancısı gelmezse ne yapmak gerekir?

Doğum sancılarının başlaması tamamen doğal bir süreçtir. Doğum, bebeğin dışarıda yaşamaya elverişli olduğu zamanda başlar.

Doğum anı doktorun veya hamilenin önceden öngöremeyeceği gibi tamamen planlanmış ve zamanının bilinmediği bir dönemdir. 
Doğum için acil bir durum yoksa doğum ağrılarını başlatmak söz konusu değildir. Burada yapılması gereken doğal kasılmaları beklemektir.

Gebeliğin 41-42. haftası geçmiş ve doğum başlamamışsa bebek tehlikeye gireceği için anneye suni sancı vererek doğum başlatılır. 
Bunun dışında tıbbi gereklilik yoksa doğum doğal bir şekilde başlamalıdır ve bu ortalama 40 haftaya denk gelen bir süreçtir.

Özellikle ağrı eşiği yüksek olan hastalarda rahim kasılmaları fark edilmeyebilir, bu duruma özellikle 2. ve 3. gebelikte rastlanılmaktadır. Bu doğumlar çok daha çabuk ilerlemekte ve daha az ağrıyla geçmektedir.

Anne adaylarının rahimde sertleşme olarak nitelendirdiği kasılmalar düzenli bir ritme girdikten sonra özellikle bu 2. veya 3. doğumsa ağrıyı beklemeksizin hastaneye başvurmak gereklidir.

Annenin suyunun gelmesi doğumun başladığının belirtileri arasındadır. Bu durumu da doğum sancılarını beklemeden hastaneye gidilmesi gerekir.

Hamilelik boyunca rahim ağzında çeşitli salgılar oluşur. Bu "mukus tıkacı" adı verilen salgılar bebeğin korunmasını sağlar. Bu tıkaç doğum zamanı yaklaştığında düşer ve halk arasında ?nişan gelmesi? olarak adlandırılır. Bu kanama doğumun birkaç gün içinde gerçekleşeceği anlamını taşır.

Bunun dışındaki aşırı bir kanamada ise mutlaka hastaneye başvurulması gerekir. 

Doğumun yaklaştığı süreçte haftalık olmak üzere rutin takipler aksatılmamalı, bu takiplerde bebeğin suyu, kalp atışları değerlendirilmelidir. 

Anne adayı bebeğin uzun süre hareket etmediğini hissediyorsa sancıları beklemeksizin bir an önce hastaneye başvurmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat