Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum sancısı gelince anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

118,804
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum sancısı gelince anne adayının yapması gerekenler nelerdir?

Gebelik sürecinin başlaması ile bebeğin doğması arasında ortalama 40 haftalık bir zaman vardır. Bu sürecin sonunda rahim kasılmaları başlar, ardından rahim ağzı açılır ve bebek dışarı çıkarak doğum gerçekleşir. Bu noktada önemli olan rahim kasılmalarının ne zaman başladığı ve bunun doğumun öncüsü olup olmadığının belirlenmesidir.

Özellikle ilk gebeliklerde anne adayının bunu ayırt edebilmesi zor olmaktadır. Braxton Hicks kasılmaları adı verilen, yalancı doğum kasılmaları son aylarda ufak dozda başlar. Bu kasılmalar az şiddetlidir ve geniş aralıklarla gelir. Bunlar aslında her ne kadar rahim kasılması olup anne tarafından hissedilse de doğumu başlatan ağrılar değildir ve paniğe kapılmamak gerekir.

Anne adayının bunu ayırt edebilmesi için öncelikle bilmesi gereken bunun zamanla daha sık olacağıdır. Acele etmeden doğum sancılarının iyice sıklaşmasını beklemeleridir. Bu, hastanede geçirecekleri gereksiz uzun süreyi kısaltmak açısından önemlidir. 

Düzenli rahim kasılmaları doğumun başlaması olarak değerlendirilir. Ortalama 10 dakikalık bir süreçte en az 3 defa 40-50 saniye süren kasılmaların olması anne adayını uyarıcı olmalı ve hastaneye gitmesine sebep olmalıdır.

Burada karıştırılan yalancı doğum eylemi denilen durumdur. Yalancı doğum eyleminde rahim kasılmaları görülür, fakat bunlar rahim ağzında açıklığa sebep olmayarak bir süre sonra kendiliğinden geçer. 

Doğumun başlayıp başlamadığını ayırt etmede önemli olan rahim kasılmalarının düzenli sıklıkla gelmesi ve bunun rahim ağzında açıklığa sebep olabilecek kasılmalar olmasıdır. Bunu anlayabilmek için de düzenli ve şiddetli aralıklarla gelen rahim kasılmalarının beklenmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat