Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum parası nedir?

1,656
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum parası nedir?

Doğum parasını esasında 15 Mayıs tarihinden sonra iki bölümde incelemek gerekir. 15 Mayıs tarihinden önce halk arasında doğum parası diye adlandırılan kadın çalışanın sigortalı olarak doğum yapmasından sonraki sürede doğumdan önceki 8 ve doğumdan sonraki 8 hafta istirahat süresine SGK kişiye geçici iş göremezlik öder.


Bu istirahat parası olarak da adlandırılır. 15 Mayıs 2015 sonrası yapılan düzenlemeyle 1. doğum için 300 TL, 2. doğum için 400 TL ve 3. doğum için 600 TL doğum parası devlet tarafından ödenir. Kişiler doğum parası ile geçici iş göremezlik paralarını birbirine karıştırmamalıdır. 

Doğum yapan kadının çalışan bir kadın olduğunu varsayarsak bu kişinin istirahatte olduğu 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş göremezlik geliri alması ayrı bir ödemedir. 15 Mayıs öncesinde doğum yapanlar iş göremezlik parası alırken sonrasında ise devlet doğum parası ödemeye başlamıştır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat