Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum parası almak için gerekli evraklar nelerdir?

5,992
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum parası almak için gerekli evraklar nelerdir?

Çalışan kadınlar doğum nedeniyle Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kendilerine tanıdığı doğumdan önce 8, doğumdan sonra 8 hafta olmak üzere toplam 16 haftalık süreye ilişkin geçici iş göremezlik geliri alırlar. Bunun için birinci 8 haftanın sonunda işveren tarafından raporun kapatılması gerekir. 


İşveren tarafından rapor kapatıldığında çalışan kadının istirahatte olduğu süre içinde herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. Doğumdan sonraki sürenin istirahat yani geçici iş göremezlik raporunu almak için kadının çalışmış olduğu iş yeri tarafından raporun kapatılmasıyla  birlikte rapor parası yani geçici iş göremezlik geliri kişinin hesabına yatırılır. 

Bunun için kadının herhangi bir işlem yapmasına gerek yoktur. 15 Mayıs 2015 tarihinde çıkartılan yeni bir düzenleme ile geçici iş göremezlik gelirinin yanı sıra 1. doğum için 300 TL, 2. doğum için 400 TL ve 3. doğum için 600 TL doğum parası devlet tarafından ödenir. Bunun için bulunulan ilçedeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın ilgili müdürlüğüne başvurmak yeterlidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat