Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum lekesi nedir?

45,073
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum lekesi nedir?

Doğum lekelerinin nedeni bilinmemektedir. Bunlar genetik problemler değildir. 2 tip doğum lekesi olur. Damarsal yapıda doğum lekeleri ve pigment yapıda doğum lekeleri yani ciltte renk farklılığı şeklinde olan doğum lekeleridir. Damarsal yapılara örnek olarak hemanjiomları gösterebiliriz. Bu hemanjiomlar ciltte bulunmaması gereken damarsal yumakcıklardır.

Bir de halk arasında leylek ısırığı denilen, daha yüzeysel olan, daha çok bebeğin alnında ve ensesinde görülen ve genellikle geçici olan lekeler vardır. 

Pigment yani, renkteki değişikliklere örnek olarak mongol lekesini söyleyebiliriz. Bebeklerin sırtında ve bel bölgesinde mavimsi renkte lekeler olabilir. Bunlar genellikle büyüdükçe kaybolur. Esmer tenli bebeklerde daha çok görülür. Mongolizmle hiçbir ilgisi yoktur. Tedavi edilmeleri gerekmez. 

Diğer lekeler ise kafeole lekesi denilen kahverengi, küçük noktasal renkli lekelerdir. Bunlar da 1-2 tane ise çok önem taşımazlar ama çok büyük ve sayıca fazla olduklarında doktor tarafından değerlendirilmeleri gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat