Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?

1,919
kez izlendi
Puan: 3.33 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum korkusunun nedenleri nelerdir?

Doğum korkusu her korku gibi ufak endişenin veya kaygının abartılı halde yaşanmış halidir. Çeşitli kulvarları var ve bunlar çok önemsenir. En önemlisi psikolojik genetik mirasınızdır. 

Öncelikle kendi doğumunuz yani sizin kendi doğumunuz, ne kadar travmatik, ne kadar korkulu; yani doğumunuz esnasında ne olmuş, bunu bilmeniz gerekir.

İkincisi kendi ailenizdeki kadın jenerasyondan gelen yani anne, anneanne gibi kadınlardan gelen miraslar, onlardan gelen doğum hikayeleridir. Şöyle düşünün, kendi doğumunuzla ilgili vücudunuzun kayıtlarında bir hikaye varsa, aileden gelen korku hikayelerinde de korkular vardır. Bazı aileler vardır, otururken büyük doğum hikayeleri anlatırlar. Bunlar çok travmatikse, aman kızım ile başlayan cümleler ise otomatik olarak kayıtlarınıza alırsınız. 

Bunun üzerine, özellikle medyanın verdiği toplumsal hipnoz vardır. Şunu yaparken öldü, doğururken bebeğe bu oldu gibi toplumsal hipnoz bir şekilde bilinç altınıza yerleşir. Ne kadar güzel hikayeler duyarsanız duyun zihin ilk olarak olumsuza odaklanır. O yüzden gebelerin bu hikayeleri mümkün olduğu kadar duymamaya çalışması çok önemlidir. 

Ben hikaye de duyarım, hazırlığımı da yaparım ama doğururum gibi bir güven vardır. Fakat zihin bu kadar net çalışmaz ve ilk önce olumsuzu alır. 

Doğum korkularının psikolojik anlamda kişilik yapısıyla da bir miktar etkisi vardır. Çünkü orada ne kadar endişeli, hassas iseniz burada da her şeyi abartılıdır. Bardağın boş tarafını görürseniz doğumda da olumlu yerine olumsuza odaklanırsınız. Kadının eşle olan ilişkisi de çok önemlidir. Kadın erkek arasındaki ilişkinin kalitesi, gebeliği ne kadar istediğiniz, annenizle ilişkiniz ve genel olarak doğuma ve anneliğe nasıl baktığınız da korkunuzu ya azaltır ya da çoğaltır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat