Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrolü için spiral nasıl takılır?

252,203
kez izlendi
Puan: 4.49 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrolü için spiral nasıl takılır?

Spiral rahim içinde genellikle döllenmiş olan yumurtanın rahim içine yapışmasını önler. Bu rahim içinde iltihabi bir duruma neden olur. Bu iltihap nedeniyle de gelen embriyonun rahim içine yapışması önlenir. Bu şekilde de hamilelik önlenmiş olur. Spiral ilk başta S şeklinde bir alet olarak tasarlanmıştır.


Spiral rahim içerisine takılır, küçük de olsa bir cerrahi müdahaledir. Çoğunlukla genel anestezi yapılmadan hatta bazen hiç anestezi yapılmadan takılabilir. Ancak hormonlu spirallerin çapları biraz daha geniş olduğu için genel anestezi altında takılması tercih edilir.

Spiral taktırmak
Spiralin adet dönemindeyken, doğum sonrası ya da düşük ardından takılması daha kolaydır çünkü rahim ağzı açılmıştır. Doğum ya da düşükten 6 hafta sonra spiral uygulanabilir.

Hastalar genellikle spiral takılmasının ağrılı olduğunu düşünürler fakat spiral çok önemli bir ağrı yapmaz. Doğum yapmamış kişilerde spiral kullanılması komplikasyonlara neden olabilir bu yüzden doğum yapan kişilere uygulamak daha yaygındır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat