Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapları damar tıkanıklığına neden olur mu?

2,501
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapları damar tıkanıklığına neden olur mu?

Damar tıkanıklığı vücutta toplardamarda oluşan pıhtılaşma sonucu meydana gelir. Özellikle bacaklardaki toplardamarlarda oluşur. Buradaki pıhtılardan kopan parçalar kalbe ve beyne giderek oradaki damarlarda da tıkanmaya neden olabilir.

Doğum kontrol hapı kullanmak damar tıkanıklığı riskini artıttır. Özellikle sigara kullanan bayanlarda doğum kontrol haplarına bağlı damar tıkanıklığı yaşanma riski daha yüksektir. 35 yaşından büyük ve sigara kullanan kadınların doğum kontrol hapı kullanmaması gerekir.

Doğum kontrol haplarındaki damar tıkanıklığı riski içlerindeki östrojene bağlı oluşur. Yaşı genç olan kişilerin sigara içmese de doğum kontrol haplarının damar tıkanıklığı riskinin arttığı bilinmesi gerekir. Ancak bu risk artışı çok azdır.

Doğum kontrol hapı kullanılmasa bile damar tıkanıklığının arttığı bazı durumlar söz konusu olabilir. Daha önce ameliyat olmak, gebelik, ileri yaş, obezite, travma ve kanser bu durumlardan sayılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat