Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapları ara kanama yapar mı?

46,047
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapları ara kanama yapar mı?

Doğum kontrol hapları ara kanama yapabilir. Özellikle ilk kullanım aylarında kullanım tabletlerinin ilk haftasında ara kanama olabilir. Ancak zaman geçtikçe de buna tolerans gelişir. Bir süre sonra vücut ona alışır ve ara kanama olmaz. Sonra zaman geçer kullanım süresi uzar, uzadıkça bu sefer de daha farklı bir şey olur. Kullanım haplarının son günlerinde, yani 21 tane varsa içerisinde, bu son günlerinde 5. 4. gününde koyu renkli bir akıntı olmaya başlar. Bu doğum kontrolü yaptığı tipik ara kanama paternidir. Bununla birlikte bazı doğum kontrol hapları bazı bünyelerde, bazı kadınlarda her gün lekelenme tarzında kanamalar yapabilir.

Bu tür durumlar zaman geçtikçe vücut alıştıkça 2. 3. kutuda genellikle geçer. Ancak kimisinde geçmeyebilir. Birçok doğum kontrol hapı markası vardır. Kadın bir doğum kontrolü hapının markasını değiştirdiği zaman, içindeki etken madde ve hormon oranı da farklı olacağından çoğu zaman ara kanaması sorunu ortadan kalkar. Kimi kadınlar düşük doz doğum kontrolü hapı kullanıyordur, ona bağlı ara kanama olabilir. Doktor kontrolünde standart dozda bir doğum kontrol hapına geçilirse, ara kanaması sorunu da ortadan kalkar.

Ara kanaması eğer bu önlemlere rağmen devam ediyorsa, o zaman doğum kontrol hapını bıraktırılması ve alternatif bir yönteme geçilmesi gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat