Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum kontrol hapı mı prezervatif mi tercih edelim?

17,260
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum kontrol hapı mı prezervatif mi tercih edelim?

Günümüzde çiftler arasında en sık kullanılan iki gebelik için korunma yöntemi doğum kontrol hapları ve prezervatiflerdir. Prezervatif kolay bulunan, yan etkisi olmayan, doğru kullanıldığında gebelik için yüzde 90-95 oranında güvenirliği olan bir doğum kontrol yöntemidir. 

Kondom, özellikle multi partnerli, birden çok partneri olan kişilerde mutlaka önerilmelidir. Çünkü kondom (prezervatif HIV/AIDS (HIV pozitif, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu), hepatit , frengi, kondülom (genital siğil), Human papillomavirus (HPV) gibi pek çok hastalıkta önemli bir koruyucu yöntemdir. 

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar
- HIV/AIDS (HIV pozitif, Edinilmiş Bağışıklık Eksikliği Sendromu)
- Hepatit
- Frengi
- Kondülom (genital siğil)
- Human papillomavirus (HPV) 

Kondom yüzde yüz koruyucu mudur diye sorulacak olursa, tabii ki yüzde 100 demek mümkün değildir. Çünkü AIDS, hepatit gibi hastalıklar sadece cinsel yolla bulaşmaz. Bu tür hastalıklar öpüşerek, damlacık yolu ile de bulaşabilir. Bunun dışında human papillomavirus (HPV) gibi hastalıklar prezervatif alanı, penis ve penis kökü dışında, göbek çevresinde, altta torbada olursa bu açıdan bunların bulaşması da bir risk faktörüdür. Ancak bu tür hastalıkların bulaşmasını minimale indirir. Mutlaka bu tür ilişkilerde, multi partneri olan erkeklerde ve kadınlara önerilmesi gereken bir korunma yöntemidir. 

Çiftler arasında kimi zaman orgazmın seviyesinde, bazen erkeğin çok fazla kullanmak istememesi açısından sıkıntı yaratabilmektedir. Bu açıdan kadınların düzenli olarak aldığı doğum kontrol hapları da özellikle sık kullanılan, etkin bir yöntemidir. Fakat doğum kontrol haplarının da bazı sıkıntıları ve defektleri vardır. Örneğin emziren kadınların doğum kontrol hapı kullanması önerilmez. Bu açından emzirme döneminde gebe kalma riskinin minimuma indirmek için prezervatif kullanılması gerekir.

Doğum kontrol hapı 35 yaş üstü kadınlara kadın doğum uzmanları tarafından çok fazla reçete edilmez ve daha farklı doğum kontrol yöntemlerine, kişi doğum yapmışsa, spiral gibi yöntemlere yönlendirilir. Doğum kontrol haplarının kadınlar için bir diğer defekti ise kilo alımına yol açabilmesidir. Buna ek olarak kemikte mineral kaybı ve osteoropoz gibi sorunlara yol açabilir. Tüm bu açılardan dolayı doğum kontrol hapları kadın doğumcunun mutlak suretle ve rutin olarak kontrolünde olan hastalarda kullanılabilir.  

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat