Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum çatlağı vücudun hangi bölgelerinde görülür?

33,971
kez izlendi
Puan: 4.95 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum çatlağı vücudun hangi bölgelerinde görülür?

Doğum çatlakları mekanik travma ve mekanik gerginliğe maruz kalan bölgelerde daha sık görülür. Mekanik gerginlik özellikle kilo alındığında genişleyen bölgedir. 

Vücudun mekanik bölgeleri karın bölgesi, kalça bölgesi, uyluk bölgesi, göğüsler ve hatta kollardır. Bu bölgelerde biriken fazla yağlar kolajen ve elastin liflerinin üzerine fazla yük bindirerek o bölgelerde hasar yaratır. Bu durumun sonucu olarak da çatlaklıklar oluşmaktadır. Yine aynı şekilde doğumdaki hormonal değişiklikler de dermis tabakasındaki kolajen ve elastin lifleri hasarlandırır ve çatlak gelişimini tetikler. 

Doğum çatlakları hamileliğin dördüncü ayından itibaren oluşmaya başlar. Öncesinde kaşıntı hissi oluşur. Sonra pembe renkli ince çizgiler meydana gelir. Hamileliğin sonlarına doğru ya da doğumdan sonra bu pembe renkli çizgiler, yerini gümüş renkli beyaz çizgilere bırakır. Özellikle açık tenli kadınlarda uzun süre pembe renkli kalabilmekle beraber, koyu tenli kadınlarda uzun süre gümüş renkli beyaz çizgiler şeklinde daha sık görülü. 

Hamilelik çatlaklarının tedavisi

Oluşan çatlakların biraz olsun önlenmesi tamamen kadınların elindedir. Hamilelik öncesinde oluşabilecek çatlakların tamamı olmasa bile bir kısmı aslında engellenebilir. 

Düzenli ve bol miktarda sıvı alınması, hamileliğin ilk günlerinde karın ve bacaklara sürülen doktor tarafından tavsiye edilen kremler ile masaj yapılması çatlakları tamamen önleyemese de, çatlakların büyümesini ve gelişmesini bir nebze olsun yavaşlatır. Ayrıca hamilelik süresince sıcak su ile duş almamaya dikkat edilmesi gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat