Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Doğum çatlağı neden olur?

36,805
kez izlendi
Puan: 4.53 / 5
Detaylı Açıklama

Doğum çatlağı neden olur?

Doğum çatlakları cildimizin orta tabakası olan dermiste meydana gelen hasarlar sonucu ortaya çıkar. Dermis tabakası kolajen ve elastin liflerin bulunduğu tabakadır. Aşırı kilo alımı, ergenlik döneminde hızlı boy uzaması ya da uzun süreli kortizon kullanımı gibi nedenler kolajen ve elastin liflerinde hasara neden olur. 

Hasar gören liflerin yerinde fibröz bantlar ortaya çıkmaktadır. Fibröz bantlar vücutta çatlak olarak kendini belli etmektedir. Doğum çatlakları hamilelerin %90'ında görülür. Özellikle ilk hamileliğinde doğum çatlağı olan kadınların ikinci hamileliğinde de doğum çatlağının olması muhtemeldir. Aynı zamanda anne ve kız kardeşinde doğum çatlağı olan kadınların kendilerinde de doğum çatlağının olması mümkündür. 

Hamilelik öncesinde oluşabilecek çatlakların tümü olmasa bile bir kısmı aslında engellenebilir. Hamilelik öncesinde düzenli ve bol miktarda sıvı alınması, hamileliğin ilk günlerinde karın ve bacaklara sürülecek olan doktor tarafından tavsiye edilen kremler ile masaj yapılması, çatlakları tamamen önleyemese de, çatlakların büyümesini ve gelişmesini bir nebze olsun yavaşlatır. Ayrıca hamilelik süresince sıcak su ile duş almamaya da dikkat etmek gerekir.

Vücutta şok etkisi için ılık veya soğuk duş

Ilık su ile duş almak ve küçük dairesel hareketler ile karın bölgesine masaj yaparak çatlaklar azaltabilir. Hatta mümkünse ılık ve bazen de soğuk su ile duş almak deride şok etkisi yapar ve deriyi güçlendirir. Unutulmamalıdır ki çatlakların oluşmasını önlemek, oluşan çatlakları yok etmekten çok daha zahmetsiz ve daha kolaydır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat