Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

DNS değiştirerek internete girmenin bilgisayarımıza zararı var mı?

12,202
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

DNS değiştirerek internete girmenin bilgisayarımıza zararı var mı?

DNS, "domain name system" yani "alan adı sistemi" ifadesinin kısaltılmış halidir. Türkiye'de standart bir internet kullanıcısı özel bir ayar yapmamışsa İnternet'e abonesi olduğu kurumun, yani servis sağlayıcının sunucuları üzerinden bağlanır. Bu sunuculardan erişime engellenen sitelere, sunucuları kullanan kişiler de erişemez. Türkiye'de internet yasakları genellikle bu şekilde uygulanır. 

Bir İnternet sitesinin yasaklanması istendiğinde, konu ile ilgili adli ya da idari karar internet servis sağlayıcısına gider. Servis sağlayıcı sunucularını, karara konu olan web sitesine kapatır. Bu nedenle o sunucuyu kullananlar da artık o siteye giremez. 

DNS değişikliği erişimi servis sağlayıcı tarafından engellenmiş siteleri ziyaret etmek için kullanılır. 

Normal şartlarda standart bir kullanıcı ayrıca bir ayar yapmadıysa DNS?i abonesi olduğu İnternet servis sağlayıcısının sunucusuna ayarlıdır. 

Kullanıcı DNS?i değiştirirse artık servis sağlayıcısının kısıtlamalarından etkilenmez, çünkü artık İnternet?e başka bir sunucu üzerinden çıkış yapmaya başlar. 

DNS değiştirmenin bilgisayara etkisi

DNS değiştirmenin bilgisayara ya da kullanıcıya herhangi bir zararı yoktur. Kullanıcı işlemlerini değişiklikten önce yaptığı gibi yapmaya devam edebilir. Ancak yine de daha önce denenmiş, sıkça kullanılan ve zararsız olduğu kesin olan DNS adreslerini kullanmakta fayda vardır.

DNS ayarlarınızı değiştirdiğinizde İnternet?e bağlanma hızınızda bir değişiklik olmaz. Hatta deneyimler DNS değişikliğinin bağlantı hızını artırdığı yönündedir. 

Bu arada çocuklarınız varsa, onların pornografi veya benzer zararlı içeriğe maruz kalmasını önlemek için DNS değişikliği yaptıktan sonra bir filtre yazılımı ile bu tür içerikleri olan siteleri engellemeniz tavsiye edilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat