Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dizel motorlarda intercooler ne işe yarar?

32,080
kez izlendi
Puan: 2.50 / 5
Detaylı Açıklama

Dizel motorlarda intercooler ne işe yarar?

Intercooler, turbo dizel motorlarda bulunan, havayı soğutup sıkıştırarak turboya gönderen ve motorun daha verimli çalışmasını sağlayan bir düzenektir.

Motorinin yanma verimi benzine oranla daha düşüktür. Örneğin bir silindire gönderilen benzinin yüzde 90'ı yanıp enerjiye dönüşürken, motorinde bu oran çok daha düşüktür. Bu da dizel motorları hem performans, hem yakıt ekonomisi hem de egsoz emisyon oranları açısından olumsuz etkiler.

Turbo sistemi dizel motorların yakıtı daha verimli kullanması için tasarlandı ve artık dizel motorlar için standart bir donanım haline geldi. 


Turbo, basitçe egzos gazını tekrar silindire göndererek, egzos gazındaki yanmamış  yakıtın yanmasını sağlar. Intercooler da turboya hava göndermekle sorumludur. Intercooler soğuyan gazların hacmi azalır mantığı ile çalışır. Cooler, iç yüzeylerindeki içi soğuk yağ dolu hava kanallarından geçen havayı soğutur ve birim hacim ile daha çok kütleye sahip olacak şekilde turboya gönderir. Böylece  yakıtın silindirde daha iyi yanması sağlanır. Bu da dizel motorun doğasından kaynaklı performans düşüklüğü ve verimsizliği önler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat