Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dize protez ameliyatı nasıl yapılır?

136,979
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dize protez ameliyatı nasıl yapılır?

Diz protezi ameliyatı son derece teknik  bir ameliyattır. Her ameliyatta olduğu gibi burada da anestezi gerekir. Anestezi hastanın belinden aşağısını uyuşturma şeklinde olur. Buna epidural ya da spinal anestezi denir. Bu ameliyatta dizin ön tarafından 15 cm'lik bir kesi yapılarak dize girilir. 

Eklem açılarak kemikler ortaya konur. Kemiklerin uç kısmında kıkırdak doku vardır. Kıkırdak doku ameliyat öncesinde hasarlanmıştır. Hasarlı dokuyu buradan çıkartıp bunun yerine protez adı verilen metalik malzemeler yerleştirilir. Bu malzeme yerleştirilirken malzemenin ucu kadar kemiğin uç kısmını soymak gerekir. 

Kemik soyulduktan sonra malzeme kemik çimentosu yardımıyla kemiğe tutturulur. Bu ameliyatta hem uyluk kemiğinin alt ucu ve üst ucu metal malzemelerle kaplanır. Malzeme ile kemik arasına da sürtünmeyi 
önlemek için plastik bir malzeme koyulur. Bu şekilde hastanın kemiği sağlam bir şekilde kaynar ve ağrısız bir diz hareketi elde edilmiş olur. 

Diz protezi ameliyatı hekimden hekime değişmekle birlikte 45 dakika ile 1,5 saat arasında değişir. Eğer bu sürede bitmiyorsa komplike bir ameliyat söz konusudur. Ameliyat sonrası hastanın hastanede yatma süresi 3 - 4 gün arasında değişir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat