Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyet yapmanın genel kuralları nelerdir?

94,031
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama

Diyet yapmanın genel kuralları nelerdir?

Diyet yapmanın genel kurallarının başında gelen kural, diyeti diyetisyen kontrolünde yapmaktır. Bir uzmanla çalışmaktır. 

Bunun yanı sıra çok düşük kalorili diyet yapmak metabolizmanıza hasar vereceği için ilk başta kilo verdiriyor gibi hissettirse de sonrasında kilo almanıza neden olabilir. 

Bir diğer kural ise mutlaka ara öğünlü beslenmedir. Eğer ara öğünlü beslenmiyor, çok uzun süreler aç kalıyorsanız, yaptığınız şey bir zayıflama diyeti, sağlıklı bir beslenme programı değildir. 

Diyette mutlaka kişiye özel planlama yapılmalı, bu planlama içinde dengeli bir şekilde vitaminler, mineraller, makro ve mikro düzeyde besin öğeleri, karbonhidratların, proteinlerin ve yağların hepsinin bulunması gerekir.

Günlük beslemenin içinde birtakım eksiklikler varsa da mutlaka bu eksikliklerin yerine konulması gerekir.

Diyette suyu eğer eksik tutuyorsanız, yeterince su içmiyorsanız sağlıklı ve dengeli beslenmiyorsunuz demektir. Ancak unutulmamalıdır ki, yeşil çay, kahve, meyve suyu gibi içecekler su yerine geçmez. Düzgün su içmiyorsanız, doğru diyet yapmıyorsunuz demektir. 

Beslenme alışkanlıklarını değiştirme

Diyet kişinin beslenme alışkanlığını değiştirmesiyle başlar. Beslenme alışkanlıkları değiştirilmeden yapılan diyet başarılı olmaz. 

Üç beyazdan uzak durun

Beslenme alışkanlıkları değiştirildikten sonra, en başta şekeri kısmak gerekiyor. 3 beyazdan uzak durmak lazım, un, şeker ve tuz.

Tuzu azaltmak gerekiyor çünkü vücutta su tutumuna neden oluyor. Un ve undan oluşan, unlu yiyeceklerin hepsinden uzak durmak gerekiyor.

Bu, tamamen ekmek, makarna, pilav yememek anlamına gelmez. Zayıflama diyetleri de bunları içerir ama sınırlı miktarda.

Azar azar sık sık beslenin

Porsiyonları düzenlemek ve özellikle azar azar sık sık beslenmek önemli. Çünkü metabolizmanın hızlanmasına neden olan en büyük etmen azar azar, sık sık beslenmek.

Yiyeceklerin kalorisine de dikkat etmek gerekir ama bunun yanında porsiyonları küçültmek en önemli noktalardan biri. Porsiyonlar küçüldüğünde daha az enerji alınır.

Kalori hesaplamayı saplantı haline getirmeyin

Yiyeceklerin kalorisini hesaplamayı saplantı haline getirmemek gerekiyor. Bütün yiyeceklerin kalorisini hesaplamak doğru değil.

Verilen diyette ve değişimlerde, neyin neyle değişebileceğini diyetisyen gösterdiği için hastanın neyi ne kadar alabileceği ve kalorisi bellidir.

Eğer kişi diyetisyene gitmeden, internette, basın yoluyla ya da başka yollarla kalorileri öğrendiyse, buna göre kaloriler hesaplanarak belli bir düzeyde enerji kısıtlaması yapılarak kilo verilebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat