Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyet yaparken bir ayda ne kadar kilo vermek idealdir?

175,767
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama

Diyet yaparken bir ayda ne kadar kilo vermek idealdir?

Diyet yaparken bir ayda verilmesi gereken ağırlık tamamen kişiden kişiye değişir. Bunun net bir rakamı yoktur ama ortalama 2 kilo ile 6 kilo arasındaki her rakamı biz sağlıklı olarak nitelendiririz. Ancak morbid obez, çok kilolu kişiler, ayda ortalama 8 - 10 kilo verebilir. 

Diyet tedavilerinde azdan az, çoktan çok gider teorisi geçerlidir. Çünkü kişinin kilosu ne kadar az ise, kilo verme o kadar dingin ve yavaş olabilir; kişinin kilosu ne kadar fazla ve metabolizması da normalse, bu durumda da kilo verme hızı ve miktarı o oranda artacaktır. 

Haftada ortalama yarım kilo ile 1 kilo arasında kilo vermek sağlıklı kabul edilir. Fakat diyet yaparken her hafta 100 - 200 gr gibi çok düşük rakamlar veriliyorsa, kilo verme hızınızın bu ölçüde yavaş olmasının altında başka bir sebep mutlaka vardır. Bu, insülin direnci veya hipotirodi gibi metabolik bir problem olabilir ya da tamamen geçmişte yaptığınız yanlış uygulamalara bağlı olarak metabolizmanız çok ciddi oranda yavaşlamış olabilir. Bütün bunların tedavisi için asla tek başınıza diyet yapmayın, mutlaka bir diyetisyen kontrolüne girin. Çünkü diyetisyen kontrolünde yapılan diyetlerde metabolizmanız hiçbir şekilde olumsuz etkilenmez, hem kilo kaybınız daha düzgün ve olması gereken dengede olur, hem de diyet programınızın sonuna geldiğinizde halen metabolizmanız olması gerektiği kadar iyi çalışır. 

Kilo verme için ortalama bir aralık verdiğimizde, aylık 2 ile 6 kilo arasında, haftalık ise yarım kilo ile 1 kilo arasında olduğunu söyleyebiliriz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat