Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyalize girenler nelere dikkat etmeli?

16,582
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyalize girenler nelere dikkat etmeli?

Diyalize girenler fazla kilo almamaya dikkat etmelidir. Çoğu zaman diyalize başlandığında kimi zaman hemen, bazı durumlarda 3 ay, bazen de 6 ay sonunda idrar kesilir. Yediğimiz, içtiğimiz her şey su içerikli olduğundan beslenmeye dikkat etmek gerekir. Bu anlamda sıvıyı idrar kadar içebilirsiniz deriz. Çünkü o sıvı vücuttan uzaklaşacaktır. Ancak tuz yerseniz, siz aldığınız tüm sıvıları vücudunuzun içerisinde ilaveten tutuyorsunuz demektir. Her gr su, vücuttan birçok su bağlamaya yeteneklidir. Yani tuz kendi kendine suyu kendine çeken bir maddedir. Vücudumuzun içinde tuz diyalize ters çalışır. Vücutta tuz fazla olduğunda, biz vücudunuzdaki fazla sularınızı dahi çekemediğimizden diyaliz başarısı düşer.

Böbrek hastasının nefes almasını olumsuz anlamda etkileyen en büyük neden, vücuttaki fazla sudur. Bu suyu çekebilmek için çok büyük bir gayret gerekir. Tansiyon düşüyor ancak istediğimiz su, dokuların içinde tuz onları tuttuğu için çıkmıyor. Bu nedenle tuzsuz yemeye, çok fosfor içeren besinlerden uzak durmaya çalışmalısınız. Özellikle fosfor içerikli besinleri bazı dönemler tüketmemeniz gerekir. Ancak bir diyaliz hastası mutlaka et tüketmeli ve her gün yumurta yemeli, kalorisini düzgün bir şekilde almalıdır. Çünkü diyaliz hırpalayıcı bir yöntemdir. 

Böbrek yetersizliğinde özellikle son dönemine girilince et tüketimini biraz daha dikkatli yapmak gerekir. Ama diyalize girmeye başlayan bir hasta et, yumurta, tavuk, balık, peynir ve yoğurdu bol bol tüketmelidir. Hastanın besin tüketimi çok daha iyi hale getirilmelidir. Fosfor yükselirse de bu dönem için yoğurdu, peyniri biraz azaltmak gerekir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat