Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyaliz nedir?

34,405
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyaliz nedir?

Diyaliz, bir sıvının bir yerden akışı anlamına gelir. Diyaliz, böbrek hastalarında kullanılır. Son dönem böbrek yetersizliğinde, son dönemin en son evresinde, böbrek işlevini yapamadığı takdirde, yani kanın içindeki, normalde idrardan atık madde olarak atılan maddeleri atamadığında böbreğe yardım gerekiyor. Çünkü bu atık maddeler içeride kaldığı vakit ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durumda diyaliz yardımı ile böbrek hastalarının vücudundaki atık maddeleri kanın içinden süzülüyor. 

Diyalizde hastaların kendi kan damarı kullanılır. Suni böbrek adı verilen filtrede, iki sıvı birbiri ile karşılaşır, hastanın kanı hastaya geri giderken, süzülmüş olan sıvı da atık madde olarak gidiyor.

Bu yöntem bulununcaya kadar uzun seneler geçti. 1950'ler önce kanı bir yere yapıştığı vakit donmamasını sağlayacak bir madde gerekiyordu. Ancak heparin bulunduktan sonra böyle bir yüzeyle kan buluştuğunda donmaması sağlanabildi. Ondan sonra diyaliz filtreleri giderek arttı ve biyoteknolojik olarak en son ve en mükemmel halini aldı. 

Diyaliz işleminde hastalar herhangi bir acı hissetmez. Hasta aslında sadece kan alırken damara giren iğneler sırasında küçük bir acı hissediyor. Onu bile çoğu zaman dondurduğumuzdan hastalar bu acıyı da çekmezler. 

Hemodiyaliz dediğimiz, koldan hastanın kendi damarından yapılan bu yöntem böbreğin yerini tutan bir tedavi olduğundan süreklilik arz etmesi gerekiyor. Bu nedenle bir böbrek hastasına haftada 3 kere yapılması gerekiyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat