Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyaliz nasıl yapılır?

22,009
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyaliz nasıl yapılır?

Diyaliz demek, kanın bir yerden atarak temizlenmesi anlamına gelir. Diyaliz, böbrek yetersizliğinin son evresinde kullanılan bir tedavi yöntemi. Ancak diyaliz ne yazık ki sadece böbreğin yerini tutabilir, böbreği iyileştiremez.

Böbrek normalde atık maddeleri vücuttan uzaklaştırır, fazla suyu atar ve hormon dengesini sağlayarak kemik ve kan sisteminde önemli bir rol oynar. Bütün bu görevleri yetersiz kaldığından yapamadığı zaman diyaliz yapılması gerekir. Diyaliz normalde böbreğin yapması gereken görevleri yapan bir sistemdir. 

Diyalizde farklı imkanlar vardır. 

Periton diyalizde hastanın kendi karın zarı filtre olarak kullanılır. Diğeri hemodiyalizdir. Suni böbrek şeklinde bir filtre kullanılarak yapılır.

Birisi suni filtre üzerinden hastanın kolundan kanı alıyor ve çevriyor. Diğer de 6 saatlik aralarla hastanın kendi karın zarının içinde sıvı verip alarak yapılan bir yöntemdir. 

Bu ikisi böbreğin yapması gerekenleri yapan tedavilerdir. Bu anlamda iyileştirici değil, böbreğin görevini yapma tedavisidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat