Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyaliz makinesine kaç günde bir girilir?

22,361
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyaliz makinesine kaç günde bir girilir?

Böbrek hastalığının son evresinde olan ve artık diyaliz makinesine giren hastaların vücudunun haftada 7 gün 24 saat çalıştığını düşünürsek, biz de suni böbrek makinesine aynı işi haftada 3'er kere, 4 saat ile aynı işi gördürmeye çalışırız. Ancak biliyoruz ki diyaliz ne kadar uzun yapılırsa o kadar sağlıklı oluyor. 

Fransa'daki bir hastanede 3 defa, 8'er saat süre ile diyaliz yapılmaktadır. Bu, 24 saat anlamına geliyor. Hastaların böbreği çok az çalışmasına rağmen, bu merkezdeki böbrek hastalarının birçok ek tedaviden kurtuluğunu gördük. 

Diyaliz haftada 3'er kere, ancak 4 yerine 8 saate çıkarıldığında hastalara kan iğnesi ve kalsiyum içerikli fosfor bağlayıcı gibi ek tedavilerin yapılmasına gerek kalmayabilir; buna ek olarak hastalarda ek sıvı sorunları yaşanmaz, tansiyon sorunları çözülür. Bu çok iyi bir şeydir ancak hastalarımız haftada 3 kere, 4 saate bile çok dediklerinden bu süreye direnç gösterebiliyorlar. 

Çok nadiren hastaların idrarları 2 litre, 3 litre kalır ise bazı hastalarda diyaliz süresini uzatabiliyoruz. Çünkü bazı özel durumlar var bu kişilerin idrarları diyaliz yapılmasına rağmen azalmayabiliyor. Bu kişiler genellikle Gut hastalığına bağlı böbrek hastaları, böbrek doku iltihabına bağlı pielonefrit hastaları olur. İdrar uzun süre kesilmeyebilir. Bu idrar bir yandan da koruyucudur. Kısmen de olsa sıvı uzaklaştırır. Bu tür hastalarda diyaliz haftada 2'şer kere, 4 saat yapılması gerekebilir. Ancak bunlar toplam hasta sayısı içinde yüzde 5 veya 10'u ancak bulur. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat