Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyaliz böbrek yetmezliği çekenler için kalıcı bir tedavi midir?

10,485
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyaliz böbrek yetmezliği çekenler için kalıcı bir tedavi midir?

Böbrek yetmezliği çeken hastalarda böbrek dokusu kendini yenileyemediği için sürekli bir ilave tedavi yöntemine ihtiyaç duyacaklardır. Kalıcılığı haftada 3'er kere 4 saat boyunca diyalize girmek olabilir. Böbrek hastaları karın diyalizinin nasıl yapıldığını öğrendikten sonra her gün kendine kendine yapabilir. 

Böbrek yetmezliğinde tedavinin kendisi kalıcıdır ancak bu tedavi böbrek yetmezliğini kalıcı olarak tedavi etmez. Bu, ilaç verdim, artık böbrek çalışıyor anlamına gelmez. 

Kronik böbrek hastalarında bazı durumlarda böbrek aniden tamamen devre dışı kalabilir. Bu durum ishal, ateş, kusma, su kayıpları şeklinde belirti verir ve hiç beklenmedik bir olaydır. Herkesin başına gelebilecek hastalıklar; iltihap, enfeksiyon, zatürre gibi hastalıklar bir böbrek hastasında böbreğin aniden ve tamamen çalışamaz duruma gelmesine neden olabilir. Bu tür akut bozulmalarda bazen onları sıvı tedavileri, ilaç tedavileri ile düzeltebilirken, bazen de geçici diyalize alabiliriz. 

Geçici diyalizler böbrek hastalarını kalıcı olarak tedavi edebilir niteliktedir ancak bunlar hasta grubunun çok küçük bir kısmıdır. Böbrek hastalarının yüzde 90'lık kısmı kronik böbrek yetersizliği varsa ve son dönemdeyse diyaliz mecburen haftada 3'er kere en az 4 saat şeklinde yapılmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat