Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diyabetik retinopati ne anlama gelir?

4,051
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diyabetik retinopati ne anlama gelir?

diyabetik retinopati diyabet hastalığının neden olduğu retina dokusunun bozulması ve görmenin ortadan kalkması durumudur. Bu hastalık şu anda gelişmiş ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından birisidir.

Özellikle gelişmiş ülkelerde diyabet görülme oranı artmıştır. Beslenme tarzından dolayı son derece fazla diyabet hastası olduğunu görürüz. Diyabeti seyrinin giderek kötüleşmesine neden olması dolayısıyla körlük de bir sonuç olarak ortaya çıkar.

Diyabet hastası kan şekeri seviyesine, hemoglobin A1C seviyesine, tansiyon seviyesine dikkat etmezse bu hastaların 5 yıl sonra retinalarında bozukluk olması riski yüzde 80 ve üzerindedir. Kan şekeri ve tansiyon seviyesine dikkat etmeyen hastalarının kör olma riski yüksektir.

Hasta kendisine dikkat etmezse ve uygun tedaviyi almazsa kör olabilir. Endokrinolog, kalp ve göz doktoru tarafından iyi takip ediliyorlarsa kör olma riskleri son derece azalır

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat