Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dış ticaret yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

4,415
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dış ticaret yaparken nelere dikkat etmeliyiz?

Dış ticaret dediğimizde aklımıza öncelikle ihracat gelmektedir. Keza ihracat, devletler tarafından da teşvik edilirler. Fakat işin bir de ithalat ayağı vardır. 

Birtakım detaylar hem ithalat hem de ihracat için geçerlidir.  Söze bu temel faktörlerden bahsederek başlamak isterim.

Dış ticaret; pazarlama, satış, fiyatlama gibi ticari uzmanlık alanları ile lojistik, kambiyo, bankacılık düzenlemeleri, vergi ve muhasebe, devlet teşvikleri ve gümrük mevzuatı gibi bir çok farklı disiplinin bir arada çalışması gereken bir sistemler bütünüdür. Dolayısıyla bir kişinin bunların hepsinde uzman olmasının mümkün olmadığını düşünüyorum. Özellikle de gümrük işlemlerinde yapılabilecek çok basit hataların çok ciddi yaptırımlarla sonuçlanması ihtimali vardır. Dolayısıyla dış ticaret yapmak isteyenlere öncelikli önerim konunun uzmanı bir gümrükçü ve lojistik firması ile anlaşmaları yönünde olacaktır.

Gümrük ve nakliye kısmı bu şekilde çözümlendikten sonra firma içinde bu operasyonu koordine edecek donanımlı bir personel istihdam edilmelidir.

Bu adımlar atıldığı taktirde zaten konusunda uzman olan ve sürekli bu işleri yapmakta olan kişilerle yola çıkılmış olacağından enerjinizi  pazar araştırması, pazarlama, satış gibi noktalara yönlendirebilirsiniz.

İthalat için ithal edilecek ürünün mevzuata uygunluğu ve fiyatlamasına, nakliye ve gümrükleme işlemlerinin de hesaba katılarak belirlenmesine dikkat edilmelidir. Bunun dışında satıcıdan istenilecek evraklar arasında gözetim sertifikası mutlaka istenilmeli ve ödeme şekli kontrol edilmelidir. Özellikle de ilk kez çalışılan tedarikçilerle peşin ödeme şeklinde anlaşılmamalı, mümkünse mal mukabili yapılmalıdır. Kimi zaman tedarikçi bunu kabul etmeyebilir. Bu durumda akreditifli ödeme şekli tercih edilebilir. Tabii bunların hepsi maliyeti arttıran unsurlardır.

İhracat biraz daha teferruatlıdır, çünkü devlet tarafından teşvik edilmekte, KDV iadesi başta gelmek üzere bir çok avantaj sağlamaktadır. 

İhracatta dikkat edilmesi gerekenleri ise şöyle özetleyebiliriz.

Öncelikle iyi bir pazar araştırması yapılmalıdır. Pazar araştırması sonucu, belirlenen ülkenin mevzuatı, ticaret yaparken en çok dikkat edilmesi gerekenlerin başında gelir. Ardından fiyat çalışması yapmanız gerekir. Burada ödeme ve teslim şekilleri önem arz eder. Mümkünse peşin ihracat tercih etmenizi tavsiye ederim.

Mal mukabili ödeme, genellikle ihracatçılar için en riskli yöntemdir. Bu nedenle ilk defa çalışılan alıcılarla bu şekilde çalışmayın. Bunun yerine akreditif tercih etmeye dikkat edin. 

Dış ticarette lojistik tarafına bakacak olursak, teslim şekilleri de önemlidir. Dış ticarette teslim yaparken mümkünse FOB, CIF ya da CFR seçin ve kapıya teslim şekillerinden uzak durun.

Dış ticarette bir diğer nokta ise devlet teşvikleri ve hibeleridir. İmalatçı ihracatçılar için devletin teşvik ve hibe imkanlarına başvurarak, finans maliyetinizi azaltabilir, ek finansman sağlayabilirsiniz. Özellikle yurtdışında markalaşma, AR-GE çalışmaları için uygulanan teşvikler, yatırım teşvik belgesi ve dahilde işleme rejiminden faydalanabilirsiniz. Bunu en kolay şöyle açıklayabilir. 

Örneğin Türkiye?de bir telefon ürettiğimizi düşünelim. Ardından başka bir ülkeye satacağız, yani ihraç edeceğiz. Bu telefonu ülkemizde üretmiş olsak da içerisindeki bazı parçalar ithal olabilir. Bu durumda, usul gereği telefonun içerisindeki bu parçalar da ayrıca vergilendirilir. Ancak böyle bir durumda maliyetler de artar. Ancak siz, telefonu kendi üretmediğiniz parçalarla, örneğin belleği Çin?den ithal etseniz de, bu parçaları yeni bir ürün ortaya koymak için bir araya getirdiğinizden, her türlü ithalat vergisinden ve KDV?den muaf tutulursunuz. Dolayısıyla ticaret yaparken bu gibi konuları da araştırmanız yararınıza olacaktır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat