Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dış ticaret nedir?

8,977
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dış ticaret nedir?

Dış ticaret, ulusal sınırların ötesine, diğer ülkelere ürün / hizmet satmak veya almak anlamına gelir. Yurtiçi ticarete oranla çok farklı ve çeşitli disiplinlerin bir arada ve aynı anda çalıştığı bir sistemdir.

Yurtdışından ürün almaya ithalat, yurtdışına satış yapmaya ise ihracat denir. 

Döviz kazandırıcı etkisi ve kalkınmaya olan katkısı dolayısıyla ihracat tüm devletler tarafından desteklenir, ithalat ise çeşitli önlemlerle sınırlandırılmaya çalışılır. 

Devletlerin bu dengeyi korumak için aldıkları önlemler ve hareket planları bütününe Dış Ticaret Politikası denir. 

Dış ticaret politikaları uyarınca ithalat her ne kadar istenmese de belli başlı konular yüzünden ithalat mecbur hale gelebilmektedir.

Üretim için kullanılması gereken yarı mamul / ham maddenin yurtiçinde mevcut olmaması ya da çok pahalı olması, işçilik ve diğer yasal giderlerin üretimi daha maliyetli hale getirmesi, teknolojik yetersizlikler yüzünden üretim yapılamaması gibi durumlarda, ithalat yapması zorunlu hale gelir.

İhracat ayağına gelirsek, ihracat yapacak olanların bazı avantajları olacaktır. 

İhracat sayesinde, yoğun ve etkin olarak çalışan devlet teşvik ve yardımlarından faydalanmak mümkün olur. KDV indirimi başta gelmek üzere, çeşitli vergi ve harçlardan muafsınızdır. İhracat yapıyorsanız, daha uygun koşullarda finansman sağlarsınız. 

Üreticiler için üretim kapasitesini arttırma veya mevcut atıl kapasiteyi işler duruma getirmek mümkündür ve bu şekilde birim üretim maliyetleri ve ek olarak yerel pazara olan bağımlılık azalır.

Ancak madalyonun bir başka yüzü vardır. İhracatın her iş kolunda olduğu gibi bazı riskleri bulunur. Bunların başında alıcı riski gelir. Alıcının mali yapısı veya mesafeden kaynaklanabilecek sorunlar ihracatın en temel risklerinden biridir. Aynı zamanda ülke politikaları ihracat yapan için önem arz eder. Çünkü ülkelerin içinde bulundukları ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar ticareti doğrudan etkiler. 

İhracatın bir diğer zorluğu ise lojistiktir. Nispeten daha uzun lojistik süreçleriniz olacaktır.

Farklı para birimlerinden kaynaklanan kur hesapları da ticaret yapan kişiyi yanıltabilir. Vadeli satışlarda ya da döviz üzerinden maliyetlerde üretimden tahsilata kadar olan süreçte kur azalabilir. Kurun düşmesi, her ne kadar ekonomi için avantajlı olsa da, sizin gelirleriniz azalacaktır.
 
İhracat yaparken aynı zamanda çalıştığınız bankaya çok dikkat etmeniz gerekir. Hizmet verme ve finansman yaratma, çözüm geliştirme konularında ön plana çıkıyor olmalıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat