Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dış genital bölgede ne tür değişiklikler kanser riskine işaret edebilir?

13,596
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Dış genital bölgede ne tür değişiklikler kanser riskine işaret edebilir?

Yaşa göre genital bölgede kanser olup olmaması değişkendir. Menapoz ve menapoz sonrası genital bölgede ağrılı olmasa da kaşıntılı lezyonlar ya da herhangi bir kitle kanser belirtisi olabilir. Hiçbir belirti olmamasına rağmen menapoz döneminde dış genital bölgenin kuru ve büzüşmüş bir görünüm sergilemesi de kansere işaret edebilir.

Dış genital bölge muayenesi menapoz ve menapoz sonrası dönemde olan kadınlarda çok daha önemlidir. Üreme çağında olan kadınlarda dış genital bölgede olan değişiklikler daha çok cinsel yolla bulaşan hastalıkların verdiği belirtilerdir.

Kanser olan kitleler
çoğu zaman bariz olmakla birlikte bazen kendini gizleyebilir. Yıllık rutin muayenede özellikle menapoz ve menapoz sonrası dönemde olan kadınlarda bu konuda daha dikkatli olmak gerekir.

Üreme çağında olan kadınlarda da elbette bu bölgede kanser gözlenebilir. Dış genital bölge kanserinin çeşitli evrelerden geçerek kansere dönüşeceği hatırlanacak olursa erken tanının önemi de ortaya çıkar. Örneğin, vulva kanseri 40'lı yaşlarda oluşmaya başlayıp kendisini 60'lı yıllarda göstermeye başlayabilir.

Dış genital bölgede elimize gelen, gözümüze çarpan bir durum varsa, kasık muayenesi esnasında bir değişiklik gözlemlediysek mutlaka doktora görünmeliyiz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat