Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diş çıkaran bebeklerde dişetindeki basıncı gidermek için neler yapılabilir?

10,061
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diş çıkaran bebeklerde dişetindeki basıncı gidermek için neler yapılabilir?

Bazı bebeklerde diş çıkarma sürecinde diş etlerinde ödem, hassasiyet, biraz ağrı ve basınç oluşabilir. İşte bu dönemde zaten her zaman ellerini ağızlarına götürüp ısırmakla uğraşan bebeklerde bu davranış çok daha şiddetlenir. Annesinin babasının ellerini, yüzünü sürekli ısırmaya çalışır. Bu dönemde bebeğin huzursuzluğunu giderebilmek için o ısırma hissini daha keyifli hale getirebilmek için serinletilmiş diş kaşıyıcıları kullanılabilir veya ellerine katı ve serin bir besin, örneğin havuç verilip ısırması sağlanabilir. Bebek bu şekilde, bir-iki gün içinde tamamen rahatlayacaktır. 

Bebeğin diş çıkarma döneminde katı gıdalar ile beslenmeye geçilmiş ise bebeğin en çok severek tükettiği katı besinleri bebeğimize verebiliriz. Örneğin biraz daha büyümüş bebeklerimize krakerler vermek, bu krakerleri ağızlarında çıtırdatması bebeğin diş etlerini rahatlatabilir ya da en azından bebeğin kendisini iyi hissetmesini sağlayabilir.

Bebeğin diş çıkartma sürecinde bebeğe diş etlerini uyuşturan jellerden kullanmışsak, o zaman bebek ağzına verdiğimiz katı, sert besinleri algılayamayacak, dolayısıyla rahatlama hissetmeyecektir. Bu nedenle bebeklerde diş çıkarma sürecini olabildiği kadar ilaçsız bir şekilde geçirmek, ilaçsız rahatlama yöntemlerine yönelmek önerilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat