Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Diş çıkaran bebeğe ağrı kesici verebilir miyiz?

15,537
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Diş çıkaran bebeğe ağrı kesici verebilir miyiz?

Diş çıkartan bebeklere genel olarak ağrı kesici vermemize gerek yoktur. Eskiden yaygın bir inanış vardı, hatta bu bir tıp dergisine bile konu olmuştu. 1980'li yıllarda diş çıkartırken diş çıkarma virüsü (teething virus) çıktığı ve virüs bebeğin hasta olduğu ortaya atılmış. Bu virüs nedeniyle Amerika'da bazı doktorlar bebeklere bizlerin boğaz enfeksiyonlarında kullandığı bir antibiyotik vermeyi önermişlerdi. Zaman içinde yapılan araştırmalar sonucunda bebeklerde diş çıkarma sürecinde herhangi bir enfeksiyonun veya hastalığın oluşmadığı ortaya çıkmıştır. 

Bebeklerde diş çıkarma fizyolojik bir olaydır ve bu nedenle herhangi bir ağrı kesici kullanılmaya gerek yoktur. Ancak bazı bebekler diş çıkarma döneminde alışılmışın dışında ağrı reaksiyonu gösterir, aşırı huzursuzlanır, aşırı ağlar, uykuları ve beslenmeleri bozulur. Böyle durumlarda doktorunuzun önerisiyle parasetamol içeren ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlardan 1 ya da 2 doz bebeklere verilebilir. Ancak unutmayın ki diş çıkarma süreci bir ya da iki gün süren, kısa bir süreçtir. Dolayısıyla bu dönemde ne kadar az ilaç verirsek, o kadar iyi olacaktır. 

Bebeklerde diş çıkarma sürecinde, lokal ağrı kesici olduğu anestetik birtakım jeller vardır. Bu jeller bebeklerin diş etlerini, dillerin ucunu, daha doğrusu değdiği her yeri uyuşturur. Bu durumlarda da az sayıda bebek bu jellerden fayda görür ama rutin olarak bunları kullanmaya gerek yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat