Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Dil altı hapı orucu bozar mı?

1,088
kez izlendi
Puan: 0.60 / 5
Detaylı Açıklama

Dil altı hapı orucu bozar mı?

Ramazan ayında oruç tutan vatandaşlarımız arasında astım gibi hastalıkları için sprey kullanan insanlar vardır; bu sprey oruçlarını bozmaz.

Bazı kalp hastalıkları olan kişilerin de ani kalp sıkışması sırasında mercimekten küçük bir dil altı ilacı konur. Bu dil altı ilaçlarının çoğunluğu dil altında eridiği ve mideye de ulaşmadığı için, Din İşleri Yüksek Kurulu'nun kararı da doğrultusunda, söz konusu ilaç orucu bozmaz.

Oruçluyken dil altı hapı kullanmak zorunda kalan Müslümanlar, oruçlarına devam edebilirler. Ancak şunu unutmamalıyız: Önce sıhhat, sağlık, ondan sonra ibadet gelir. Eğer sağlığınız oruç tutmanıza engel ve hatta oruç tutmak sağlığınızı bozacak ise, oruç tutmayıp sağlığınızı düşünmeniz gerekir.

Aç ve acısı olan insana ne maddi, ne manevi; hiçbir şey veremezsiniz. Öncelikle onun açlığını gidermek, onun acısını dindirmek zorundasınızdır.

Hastaysak eğer, ileriye dönük olarak bu hastalığın ilaçlarını oruç tutuyoruz diye vaktinde kullanmadığımız için, bu vücudumuza zarar verecek ise biz ileride hiçbir ibadetimizi yerine getiremeyeceğiz demektir. Bu nedenle ayetlerle belirtilmiş ruhsattan istifade etmek için gayret göstermeli; sağlığı yerinde iken oruç tutmalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat